feministival'in bloguna hoşgeldiniz


feministival hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
for the english blog click here.

Atölyelere kayıt için: feministivalistanbul@gmail.com adresine mail atmayı unutmayın!


feministival4 from MarIstanbul on Vimeo.Hakkında

Feministival geliyor!

Feministival bu sene 3.yılında! Femnistival 2010 yılından beri düzenlenen, hiç kar amacı gütmeyen günlük güneşlik bir kendin yap festivaldir. Bu yıl da her sene olduğu gibi kendimiz çalıyor, kendimiz söylüyoruz. Geri dönüştürerek çantalar üretiyor, eski türk filmlerini kesip biçiyor, fotoroman yapıyor, rüyalarımızı çarpıştırıyor, sessiz çizime soyunuyoruz. Birbirinden keyifli atölyelerin yer alacağı programın son hali ve atölyeler için 2012 programına göz atmayı unutmayın!!

Geçen yıllarda olduğu gibi feminist ilkelerle ve bağımsız bir grup gönüllü olarak hazırladığımız bu festivalde paylaşmayı ve birlikte eylemliliği önemsiyoruz ve tam da bunun için tüketimi değil, tüketmeden nasıl üretirizi sorguluyoruz; hayatı, işi, sporu, sanatı, eğlenceyi, hareketi, bedeni sorgulamayı ve ve onu farklı yollarla yeniden deneyimlemeyi beraberce keşfetmeyi istiyoruz. Bunu yaparken de birbirimiz üzerinde baskı oluşturmadığımız, hiyerarşi ve her türlü ayrımcılığı reddettiğimiz, dayanışma ve aktif katılımı esas aldığımız ve şiddetsiz yöntemleri benimsediğimiz bir çalışma anlayışını yeğliyoruz. Bu yüzden, birbiriyle iç içe geçmiş bütün iktidar mekanizmalarını; ataerkilliği, cinsiyetçiliği, militarizmi, kapitalizmi, heteroseksizmi, ırkçılık ve milliyetçiliği, insanın doğa üzerindeki egemenliğini ve diğer tüm toplumsal iktidar ilişkilerini eleştiren bir festival hedefliyoruz.


O zaman ne duruyoruz? Tüm kadınlık deneyiminden geçmiş ve geçmekte olan herkesler, Feministival’de buluşalım!


Not: Ayrıntılı bilgi ve program için http://bagyanfest.blogspot.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Detaylara facebook sayfamızdan https://www.facebook.com/#!/groups/256024154994/  ulaşabilirsiniz. Atölyelere kayıt ve iletişim için feministival.ist@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

İstanbul dışından katılmak isteyenler, kalacak yere, çocuk bakımına ya da engelli erişimine ihtiyacı olanlar feministival.ist@gmail.com adresinden bizimle iletişime geçebilirler.


* 2010'da ilk “bağyan feministival” hazırlığı sırasında yapılan tartışmalarda kimlik olarak “kadın” kelimesinin kullanılmasını tercih ettiğimizi, “bayan” kelimesinin kadın kimliğini aşağılar bir tavrı olduğunu epeyce konuşmuştuk. Bunun yerine bir çeşit yapısöküme uğratılmış hali olan “bağyan”ı kullanmayı tercih ettik. Yani artık bir tür aşağılama sıfatı olarak kullanılmaması için kelimeyi tahrif ederek kullanıma sokmak istedik. Festival sonunda yaptığımız değerlendirme toplantısında gördük ki böyle bir etki yaratamamışız. Yani bağyan diyerek bayan kelimesine şive katmaktan ileriye gidememiştik. Üstelik bu şiveli söyleyiş istemeden de olsa sınıfsal bir ötekileştirme yapmamıza neden olmuştu. Sanki bize bayan diyenler sadece şiveli, iyi türkçe konuşamayan, “beyaz türk” olmayanlardı. Bu eleştiriler çerçevesinde bağyan feministivale, feministival ismiyle devam etmeye karar verdik.