feministival'in bloguna hoşgeldiniz


feministival hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
for the english blog click here.

Atölyelere kayıt için: feministivalistanbul@gmail.com adresine mail atmayı unutmayın!


feministival4 from MarIstanbul on Vimeo.2010 Program

2010 yılında 9-10-11 Nisan tarihlerin Bagyan Feministival adıyla düzenlenen feministivalimizin programında yer alan atölyeler şöyleydi:

Blogging
12.00-14.00 Lambdaistanbul

düzenleyen: Rüzgar

İletişim ve yayıncılığın dev şirketlerin elinden kurtarılmasının; halk için yine halk tarafından geri kazanılmasının üzerinden uzun zaman geçti!!! Kutsal internetin yararları sayesinde bugün, kendi web siteniz ve blog'unuzun olması ve gündeminizi dünyaya yaymanız çok kolay. Bloglama, içerik yaratmaya, kendi hikayeleriniz ve haberlerinizi yazmaya , fotoğraf ve videolarınızı paylaşmaya, arkadaşlarla iletişim kurmaya imkan veren internet alemindeki en havalı yeni şey ve arzulayabileceğiniz sınırsız sanal oyalanma içeriği! Ve bunu yapmak emaillerinizi kontrol etmekten daha karmaşık değil, en azından blogger gibi büyük bir şirketi kullanıyorsanız! Tanrı google'ı korusun!

Atölyede bloglamanın temellerini öğreneceğiz; blog nedir, blog oluşturma, şablonlar, kayıt açma, rss beslemeleri, fotoğraf ve video ekleme vb. Blogger ve bağyanfest'in blog'una odaklanabiliriz, böylece festival boyunca katılımcılar bu blogu kendi haberlerini ve görüşlerini yazmak, atölyeler hakkındaki farklı izlenimlerini ve deneyimlerini paylaşmak, kendi fotoğraf ve video'ları yüklemek, kendileri birer medya olmak için bir platform olarak kullanabilirler. 
Photoshop / Görüntü İşleme

15.00-18.00 Fransız Kültür Merkezi 

düzenleyen Zeyno
Elimizdeki imajlari kesmek, boyutunu değiştirmek, evirip çevirmek, yamultmak, bozmak, renk ayarlarıyla, ışığıyla - kontrastıyla oynamak, fotoğrafın içinden belli bir alanı çıkarmak, onu başka bir imajla birleştirmek, saydamlıklarıyla oynamak, imajların üzerine yazı yazmak vs gibi Photoshop'un amatör ancak her eve lazım kullanımlarıyla ilgili bir atölye olacak. Sürenin de sınırlı olması yüzünden elbette programın bütün özelliklerini anlatmak mümkün olmayacaktır ancak en cok işe yarayan araçların açıklanmasıyla, imajlari değiştirmek, sticker, afiş hazirlamak, bloglarımıza görsel malzeme hazırlamak için gerekli bilgiye sahip olunacağını umuyorum. 

Not: Eğer katılmak isteyen arkadaşlar önceden bagyanfest@gmail.com adresine, özellikle bilmek- öğrenmek istedikleri şeyleri yazarlarsa, içeriği talepler yönünde de belirleyebiliriz. 

Katılımcılar kendi bilgisayarlarıyla gelebilirlerse, atölye sırasınca yapılanları aynı anda tekrarlayabilirler ve akılda kalması çok daha kolay olur. Eğer bilgisayar getiremezseniz, not alarak daha sonra evde de deneme yapabilirsiniz. Photoshop programı elinde bulunmayan arkadaşlara atolyenin öncesinde programi yükleyebilmeleri için program cd'si ulaştirabiliriz.


Stencil 
15.00-18.00 Fransız Kültür Merkezi 
(Photoshop atölyesiyle birlikte yapılacak)
 
Düzenleyen Rüzgar
 
Sokaklar kimin? Tabii ki bizim!  İstediğimiz şekilde neden dekore etmeyelim? Sokak sanatı en temel iletişim ihtiyacıyla ve beyin yıkayan ticari reklamlara ve  şirket işletmelerine vandalizm şeklinde bir tepki olarak evrilmiştir. Bu atölyede stencil hazırlama temelini fotoşoplayarak, farklı katmanlarla çalışarak, keserek ve de spreyleyerek öğreneceğiz!

Yoga
18.00-20.00 Çıplak Ayaklar
Düzenleyen Sena

1 buçuk saat sürecek derse 5 dakikalık kısa bir meditasyonla başlayıp kolay bir vinyasa akışla (chandra namaskar) devam edeceğiz. Sonra ayaktaki pozları ve denge duruşlarını yapıp yerdeki pozlara geçeriz. Son olarak 10 dakikalık son gevşeme bölümüyle (şavasana) dersi tamamlarız. Daha önce hiç yoga yapmamış olanlar da düzenli yoga yapanlar da derse katılabilir. Kolay, akıcı ve eğlenceli bir çalışma.

Dans 
12.00-14.00 Çıplak Ayaklar
düzenleyen Diane

Herkes DANS EDEBİLİR!!!


Dans, bedenin zaman ve mekandaki hareketidir. Herkes bunu yapabilir. Ve iyi de yapar. Dans, kelimelerle ifade edilemeyeni anlatmak için bedenimizin kendine özgü devinimidir. Herkes bunu yapabilir. Ve iyi de yapar. Medyanın bize öğrettiği dansın belirli bir düzen içinde göründüğüdür--bir balerinin bir nokta üzerinde tek ayak dönüşü; bir salon dansçısının titretme hareketi, fakat dans bundan çok daha fazlasıdır. Dans, elinizin arzuyla uzanmasıdır. Dans, kendinizi iyi hissettiğinizde, bir zemin boyunca çalımınızdır. Hepimiz bir bedene sahibiz. O hareket eder. Ve sayısız haleti ruhiyeyi, hissi, arzuyu ve kavramı açıklayarak, sayısız yolla kımıldanır. 


Bu atölye, kendi bedeninizle ve kendini ifade için bir araç ve diğer kimselerle ilişkilenmek  için bir vasıta olmayı içeren yollarla, daha çok ilişki kurmanız için size yardımcı olacak. Bu atölyede, kollarımız, ellerimiz, dizlerimiz, el ayalarımız, omuzlarımız, bacaklarımız, kalçalarımız, ayaklarımız ve kafamız için varolan devinimin geniş imkanlarını keşfederek, bir başkasıyla ve kendi bedenlerimizle ilişkileneceğiz. Çeşitli ritimlerle ve bedenimizin onlara nasıl cevap vermek istediğiyle oynayacağız. Akıcı üsluplarla ve tanımlı üsluplarla hareketleneceğiz, alçak düzeylerde ve yüksektekilerle, hızlı ve yavaş devinimi keşfedeceğiz. Anlaşacağız, açılacağız, atlayacagız, aksayacağız ve yükseleceğiz.

Senin bir bedenin var. Şarkı söylemesine izin ver!

Asi Palyaço Ordusu

15.00-18.00 Çıplak Ayaklar

Düzenleyen Begüm

Zaten birçoğumuzun bildiği gibi palyaço ordusu, yarı-militarist, yarı-palyaço gibi giyinip, ironik, komik, garip ve başa çıkılması zor olan doğrudan eylemler yapma fikrine dayalı. Polis zırhına öpücük bırakıp polisin tozunu almaktan, kamusal alanda konuya göre çok çeşitli yaratıcı durumlar ortaya çıkarmaya kadar birçok eylem biçimini barındırıyor. Birkaç örneğe buradan bakılabilir:

http://www.youtube.com/watch?v=bOOLLk9xlkY
http://www.youtube.com/watch?v=3h1CH0Vchv8
Fotoğraf
18.00-20.00 Lambdaistanbul

Düzenleyen: Özge ve Deniz
Fotoğrafla ilgilenenler için "nerden başlamalı?", "nasıl bir makine kullanmalıyım?", "tekniğimi nasıl geliştirebilirim" gibi soruları amatör ve profesyonel fotoğrafçılar eşliğinde yanıtlayacağımız iki saatlik bir atölye.

Atölyeye basılı ya da dijital fotoğraflarınızı getirebilirsiniz ve bunlar üzerinde konuşabilriz. 

Özellikle konuşmak/bilgi almak istediğiniz konular varsa bagyanfest@gmail.com adresine e-posta atabilirsiniz.  Böylece atölyenin içeriğini birlikte şekillendirebiliriz. Örneğin iyi portre fotoğrafı çekmek, stüdyo fotoğrafı, fotoğraf için konu nasıl bulabilirim, hikaye geliştirme, belgesel fotoğraf, fotoğrafçılar nerelerde çalışabilir üzerine konuşabiliriz.

KADIN FOTOĞRAFÇILAR

Atölyenin ikinci saatinde yarım saatlik bir sunumla kadın fotoğrafçıların işlerinden örnekleri izleyeceğiz ve feminist bir duruşla kadınların fotoğrafta kendilerine ait  bir dili olup olmadığı, çalışma koşulları, işlerinin görünürlüğü gibi konuları konuşacağız.

Konu hakkında fikir vermesi açısından şu yazıya bakabilirsiniz: http://laleperaytek.blogspot.com/2008/08/fotoraf-yazlar-04-fotoraftaki-cinsiyet.html
Kumaş Ped

18.00-20.00 Yan Gastrobar
düzenleyen Nihal 
Önceleri (hatta çok önceleri bile değil 80li yılların başlangıcı, ben bile hatırlıyorum veledken) dört köşe kumaş parçaları katlanır ve "konulurdu" sonra orkidin piyasaya girmesiyle iş çığrından çıktı. Belki bunu daha göze görünür biçime sokmasıyla bir adım öndeydi ama reklamlarla yaptığı kirlilik vurgusu yüzünden o adım pek iyi bir yöne doğru olmadı. Düşündüğümde bu benim için daha çok adet kanının hemen uzaklaştırılıp sarılıp sarmalanıp atılması gereken pis birşey vurgusu demek. Doğal döngüye daha çok yabancılaştık bu süreçte.
Kumaş pedler uzun bir süredir gündemdeler ve yurtdışında artık bir iş kolu olarak (özellikle kariyer yapmamayı seçmiş, stay at home momlar arasında) görülüyor; büyük markaları bile var. Tabi artık o dört köşe katlanan kumaş parçalarından bahsetmiyoruz; artık emici olan vücuda değdiğinde hoş his veren pek çok farklı kumaştan ticari atılabilir ped şekillerinde üretilmiş (yani kanatlı manatlı bildiğimiz ped) yıkanabilir pedler yapılıyor..
Kumaş ped konusunun -satın alarak, yaparak ve kullanarak olsun- verdiği pek çok mesaj var; ilki tabii ki endüstrinin pek umursamadığı atık konusu, dolayısıyla ekolojik bir çözüm oluşu; daha sonra kadın olmanın ne olduğu ve kanadığımız günlerde nasıl hissetmemmiz gerektiğinin bize "hijyenik" ped üreten firmalarca dikte edilmemesi gerekliliği geliyor. Bu bağlamda kumaş pedlerle kendi vücudumuzun ve kişisel çevremizin kontrolünü elimize almış oluyoruz..
Ben atölye kapsamında farklı iki teknik kullanılmış ped yapımını göstermeyi düşünüyorum. Benim bir dikiş makinem yok dolayısıyla bu tip işleri genelde elde yapıyorum, dikiş makinesini kullanmayı bilen biri atölyede dikimi gösterebilir çabuk olması açısından ben de elde dikilmiş örnekler getirmeyi düşünüyorum ki iki alternatif de görülsün..

Müdahale Performanslar
10.00-13.00 Çıplak Ayaklar (hazırlık) ve sokaklar

Düzenleyen: Gökçe
Müdahale / performans fikri kadınların dışlandığı ya da zarar göreceğine dair gizli bir toplumsal kodun bulunduğu erkek egemen kamusal alanların geri kazanımıdır. 
Performanslarımız; 1) seçeceğimiz mekanları karılar olarak basıp, sahiplenmek olarak gerçekleşebilir,
2) bu sahiplendiğimiz, müdahale ettiğimiz mekanlarda, hegemonyalarını kurmaya çalışan erkeklere birer ayna tutup, onların hareketlerine ve konuşma tarzlarına bürünerek devam edebilir,
3) hatta bu ayna tutma, görüntüye de yansıyıp, kıyafetlere, bıyığa ve sakala bürünebiliriz, oracıkta.

Şehirde Ekolojik Yaşam

14.00-16.00 Lambdaistanbul

Düzenleyenler: Nazife ve Ismet

Az üretip, az tüketmek. Atık ayrıştırmak,kompost yapmak.

Doğal deterjan yapmak. Atık yağ toplamak.

Bez torba ,kese kağıdı kullanmak. Doğal ürün satan yerlerden alışveriş yapmak.

Yeniden film seslendirme

16.00-18.00 Yan Gastrobar (Sıraselviler Roxy'nin üstkatı)
Düzenleyen Zeyno 

Son yıllarda çekilmiş birkaç cinsiyetçi film belirleyerek (popüler filmler olması daya iyi olacaktır sanırım), bu filmlerin kimi sahnelerine yeniden dialoglar yazmak, bu dialogları kendimiz seslendirmek ve filmin üzerine yerleştirerek deforme yeni bir film üretmek. Ortaya çıkan fimler blogda izleyicilyle paylaşılabilir.

Feminist argo/küfür

18.00-20.00 Yan Gastrobar (Sıraselviler Roxy'nin üstkatı)
Düzenleyen Aslı

Kadın olup da küfretmenin ağırlığını çevresinde yaşamayan yoktur. Terbiyesizlikle, ağız bozukluğuyla, kadın gibi olamayıp erkeksileşmekle suçlanıp dururuz. Fakat küfrün kadınların yaşamındaki ağırlığı sadece kadınlar küfredince ortaya çıkmaz. Var olan küfür ve argo dilinin kendisi, aynı zamanda erkek egemen ve cinsiyetçi bakışın bedenlerimizi durmadan topa tuttuğu bir alanı temsil eder. Bu atölye çalışması bir yandan bu beden/cinsiyet/dil ilişkisini tartışmayı hedeflerken, diğer yandan da feminist küfür ve argonun imkanına dair beraber kafa yormayı öngörüyor. Hanım hanımcık konuşan ya da sinirlenince susan/susmak zorunda bırakılan kadın sıfatlarına inat, gelin hep beraber küfrümüzü, argomuzu kadın diliyle düşünelim ve günümüzde artık tedavülden kalkmış argo ve küfürlerimizi hatırlayalım.

Atölyeye katılmak isteyenler bagyanfest@gmail.com adresine öncesinde akıllarına gelen ve feminist olduğunu düşündükleri argo ve küfürleri emaille gönderirlerse atölye açısından çok şugar olur. Atölye ilgili herhangi bir görüş ve öneri belirtmek için iletişime geçmekten lütfen çekinmeyin.

Film Gösterimi ve Konser/Parti

20.00 Barista  (İstiklal Caddesi. İmam Adnan Sok.)

Amargi'den Dijital Hikayeler film gösterimi, ardından She-Man ve Dalepe Nena konseri ve DJAnes'ler Süreyya Hardcore ve Hilal'le yalnız kadın ve transların katılımına açık festival partisi.
Amargi’den Dijital Hikayeler: Hikayenin büyüğü küçüğü olmaz! 
Aralık 2009 ve Şubat 2010’da Amargi Kadın Akademisi’nde Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliği ile iki Dijital Hikaye Anlatımı Atölyesi’nde gerçekleştirdik. Amargi’li 15 kadın kendi yaşamlarından 15 dijital hikaye anlattı.  Dijital hikaye anlatımı, atölye ortamında kolektif bir yapı içinde herkesin kendi yaşamından bir hikayeyi kendi sesi ve istediği görsel öğelerle destekleyerek, diğer katılımcılarla yardımlaşarak anlattığı 2,5-3 dakikalık kısa ve amatör bir form.
Türkiye’deki ilk özgün dijital hikaye anlatımı atölye çalışması, Amargi Kadın Akademisi’nde Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden bir ekibin yürütücülüğü ile gerçekleştirildi. Dijital hikaye anlatımını kadınların seslerinin çoğalması, hikayelerimizin daha fazla görünür hale gelmesi ve örgütlenbilmek için alternatif araç olarak kullanmayı amaçlıyoruz. Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Dijital hikaye anlatımı atölye çalışması yürütmek üzere eğitim almış yürütücü ekip, daha önceki Amargi atölye çalışmalarına katılan kadınların gönüllü olarak ileride gerçekleştirilecek atölye çalışmalarında yer almaları ve deneyim kazanmaları ile genişleyecek. Amargi Kadın Akademisi’nde ve farklı kadın örgütleri ile işbirliği kurarak, farklı yerlerde farklı temalarda, daha fazla sayıda atölye çalışması ile daha fazla kadın hikayesini dijital olarak anlatmayı ve görünür kılmayı hedefliyoruz.

Ayrıntılı bilgi için: Burcu Şimşek, Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi, Arş.Gör. Dijital Hikaye Anlatımı Kolaylaştırıcı Ekip Koordinatörü(bsimsek@hacettepe.edu.tr)


Asi Palyaço Ordusu

15.00-18.00 Çıplak Ayaklar

Düzenleyen Begüm

Zaten birçoğumuzun bildiği gibi palyaço ordusu, yarı-militarist, yarı-palyaço gibi giyinip, ironik, komik, garip ve başa çıkılması zor olan doğrudan eylemler yapma fikrine dayalı. Polis zırhına öpücük bırakıp polisin tozunu almaktan, kamusal alanda konuya göre çok çeşitli yaratıcı durumlar ortaya çıkarmaya kadar birçok eylem biçimini barındırıyor. Birkaç örneğe buradan bakılabilir:

http://www.youtube.com/watch?v=bOOLLk9xlkY
http://www.youtube.com/watch?v=3h1CH0Vchv8

Takas Havuzu & Modifiye Kostüm
19.00-21.00 Amargi
Düzeleyen Isabel
Teyzenizden bir kazak mı hediye aldınız? Asla giymeyi hayal edemediğiniz bir kıyafet başka birinin favorisi olabilir! Eski tişörtlerinizden gerçekten sıkıldınız mı? Yaratıcı olma zamanı! Herkes sevmediği giysilerini getirip başkasınınkilerle değiştirmeye davetli ya da  basit ama etkili değişiklikler yapmaya.  Fikirlerimizi, teknik bilgilerimizi paylaşarak bir grup çalışmasında birbirimize yardım edebiliriz.

Sadece eski giysileri değil, aynı zamanda  evinizdeki kurdele, düğme, yün vb her türlü malzeme ve ihtiyacınız olmayan şeyleri getirirseniz çok iyi olur.

Örgü
17.00-19.00 Heinrich Böll

düzenleyen Nihal

Örgü olarak önce hiç bilmeyenler varsa ilmek atmasını temel ilmekleri öğrettikten sonra, burada yapılmışı var diyerek vulva şeklinde bir küçük obje yapımını göstermeye karar verdim. Bu  herşeyi yerli yerinde olan bir minik vulvacık. Minik olduğu için orada şıpın işi herkesin yapıp anahtarlık yapabileceği bişi.. Orada örmek için yün ve klitoris için boncukları temin ederim, şiş konusunda naparız bilmiyorum, geri götürmek kaydıyla birşeyler ayarlanabilir belki..
Oyuncak kroşe örgüsü

15.00-17.00 Heinrich Böll

Düzenleyen Burcu

http://oyuncakperisi.blogspot.com/
Feminizmin güncel sorunları forumu


Farklı hisleri, düşünceleri tanımak, birbirimize dokunarak değişmek, birimizin derdiymiş gibi görünenleri hepimizin derdi yapmak için yola çıktık diyerek başladığımız Bağyan Feministival' de atölye çalışmalarının dışında bir de tartışma ortamı yaratmak istiyoruz. Festivalin oluşum sürecinde fark ettik ki, birbirimize yakın durmamıza karşın farklı önceliklerimiz, farklı bakışlarımız ve farklı "görme biçimlerimiz" var. Bu yüzden yapacağımız forumda bütün bu farklılıklarımızı konuşmak, ortak noktalarımızı bulmaya çalışmak, birbirimizin önceliklerine kulak vermek istiyoruz. Feminist mücadeleye farklı örgütler çerçevesinde katılan ya da örgütlü olmayan bütün arkadaşlarımızı Güncel Sorunlarımız Üzerine yapacağımız Feminizm Tartışmasına bekliyoruz.

Konuşmacıların olmayacağı bu tartışma ortamında katılımcıların gündem önerileri çerçevesinde konuşmak istediğimiz başlıklar belirlenecek. Şimdiye kadar önerilen konuların listesi aşağıdadır ve dileyen yeni başlık önerilerini listeye ekleyebilir:

1- Farklı örgütlerin birbirine bakışı yaptığımız işleri nasıl etkiliyor? Bu bakışların yarattığı dikkatli olma ihtiyacının, eleştri korkusunun yarattığı baskı nereye kadar olumlu oluyor? Ne zaman olumsuzluklara yol açıyor?

2- " Genç" feministlerin kendi süreçlerinde karşılaştıkları zorluklar  ve bununla bağlantılı önceki kuşaklarla olan diyalog, deneyim aktarımı ve birbirlerine bakışları  nasıl?

3- Son eylemliliklerimizde ne gibi sorunlarla karşılaştık?

4- Mücadele alanına dair aitlik hislerimiz:  mücadele alanı sahiplenilirken başka mücadele şekilleri önerenlere karşı dışlayıcı davranılıyor mu? Bir merkezden söz edebilir miyiz? Bu merkez ‘başka’ olarak tanımladığı eylemlilik biçimlerine nasıl yaklaşıyor?

5- Feminist eylemlilik-aktivizm için öngürdüğümüz ilgi odaklarının, çalışma yöntemlerimizin ve algılarımızın keskin biçimde ayrışması mücadeleyi nasıl etkiliyor?

6- Cinsellik, erotizm ve eğlenceyi kadın politikamızın içine ne kadar alabiliyoruz? Bu alış biçimlerinde özellikle "genç" feministlerle, uzun yıllardır feminist hareketin içinde yer alanlar arasındaki gerilimler neler? Bu gerilimleri üretken hale getirmenin ve çözmenin yolları neler olabilir?